Unit details
$8,700 • 2026 Hillcrest 83 x 22FT 16K Gravity Tilt w Cylinder Removable Fenders
🚨 2026 Hillcrest 83″ x 22ft 16K Gravity Tilt Trailer — $8,700
🚨📍 Cory Trailer Sales LLC5109 W 21st Street, Tulsa, OK 74107📞 918-619-6️⃣5️⃣6️⃣7️⃣
🌟 Heavy-Duty Tilt Trailer — Built for Tough Loads
✅ 16,000 lb GVWR
✅ 83″ Wide Frame
✅ Gravity Tilt Deck (easy loading, no hydraulics)
✅ (2) 8000 lb Brake Axles
✅ Forward Self-Adjusting Electric Brakes
✅ Multi-Leaf Slipper Spring Suspension
✅ 6″ Channel Wrap Tongue w/ 2-5/16″ Adjustable Coupler
✅ 12,000 lb Drop Leg Jack
✅ 2″ Treated Pine Floor
✅ Removable Fenders
✅ Sealed Wiring Harness
✅ Stake Pockets & D-Rings
✅ 7-Way RV Plug + LED Lighting
🔥 Sherwin Williams Powder Coat Finish for Durability
Perfect for hauling skid steers, tractors, bobcats, mini-excavators, equipment, ATVs, logs, pallets, and more.💪 Strong, Reliable, Work-Ready!🛻 Ideal for farmers, contractors & landscapers.💰 $8700📲 Call: 918-619-6️⃣5️⃣6️⃣7️⃣
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
FEATURED 2026 HILLCREST 83 X 22FT 16K GRAVITY TILT W CYLINDER & REMOVABLE FENDERS BLACK – HL22T
Tilt Trailers
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | HL22T |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Color: | GREY |
| Length x Width: | 6' 72" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 11860 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 4140 lbs |
| Payload: | 11860 lbs |
| Length: | 6' 72" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Tilt |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 7X8BT2224TS002893 |
| Stock Number: | HL22T |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | GRAVITY TILT W CYLINDER & REMOVABLE FENDERS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
| Warranty Disclaimer: | Under regular use and service, Hillcrest Trailers, LLC. assures that its steel line of trailers will be free from defects to the original customer for 1 year (components) and 3 years (structural), provided that our warranty policy is followed. Trailers that are used as rentals or part of an equipment/trailer combo rental are subject to a 90 day component warranty and a 90 day structural warranty The limited warranty begins on the date of purchase from an authorized Hillcrest Trailers dealer. The Hillcrest Trailers warranty is transferable Any trailer transportation expenses to and from an authorized dealer, the Hillcrest Trailers, Inc. factory, or an authorized repair facility are not the responsibility of Hillcrest Trailers, Inc. The owner of the trailer bears these obligation |











