Unit details
2- 7000lb Dexter Brake Axles
8in I-Beam FRAME
3IN CHANNEL CM ON 12in
Break Away System
Telescopic 30K Hydraulic Ram
Battery Box w Charger (Solar/Electric)
Deep Cycle Battery
2 Way Rear Gate (Spreader/Butterfly)
LED lights
7GA Floor
2- 12k DL Jack
Tarp Kit w Cover
6ft Slide Out Ramps
COMES WITH 1 YEAR MANUFACTURE WARRANTY
CORY TRAILER SALES LLC
5109 W 21ST STREET
TULSA 74107
918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 83 X 16FT X 3FT Gooseneck Dump Trailer
Dump Trailers
MSRP: $13,500$12,200PriceSave $1,300!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | 2857 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9DT1625T1572857 |
| Stock Number: | 2857 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | 83 X 16FT X 3FT Gooseneck Dump Trailer |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |






