Unit details
2- 7K BRAKE AXLES BREAKAWAY SYSTEM
6IN FRAME AND WRAPPED TONGUE
3IN CHANNEL CM’S ON 16IN CENTERS
ADJUSTABLE DEMCO HITCH
12K DL JACK
WINCH PLATE MOUNT
TOOLBOX
TREATED FLOOR
LED LIGHTS
2FT X 4FT STAND UP RAMPS
DIAMOND PLATE FENDERS
NEW 235/80R16 10 PLY RADIALS (UPGRADE TO 14 PLY FOR $350)
1 YEAR WARRANY
CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST ST TULSA 74107 918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R Trailers 14K EQUIPMENT TRAILER STAND UP RAMPS
Equipment Trailers
MSRP: $6,200$5,200PriceSave $1,000!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR2214KST |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2700 lbs |
| Payload: | 11300 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1EH28TN012691 |
| Stock Number: | BR2214KST |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 14K EQUIPMENT TRAILER STAND UP RAMPS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |