MSRP: $17,000
$16,000
Price
Save $1,000!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | HC229255SGMR |
| Trailer Type: | Deck Over Trailers |
| Color: | BLACK GREY |
| Length x Width: | 30' 360" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22900 lbs |
| Payload: | 15900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22900 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 7000 lbs |
| Payload: | 15900 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | 5' Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7X8GF3029TS002913 |
| Stock Number: | HC229255SGMR |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers
|
| Model: | GN DECKOVER 22.9K 25+5FT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
| Warranty Disclaimer: | nder regular use and service, Hillcrest Trailers, LLC. assures that its steel line of trailers will be free from defects to the original customer for 1 year (components) and 3 years (structural), provided that our warranty policy is followed.
Trailers that are used as rentals or part of an equipment/trailer combo rental are subject to a 90 day component warranty and a 90 day structural warranty
The limited warranty begins on the date of purchase from an authorized Hillcrest Trailers dealer.
The Hillcrest Trailers warranty is transferable
Any trailer transportation expenses to and from an authorized dealer, the Hillcrest Trailers, Inc. factory, or an authorized repair facility are not the responsibility of Hillcrest Trailers, Inc. The owner of the trailer bears these obligations. |