Unit details
Coffee Creek Model: (DT) Bumper Pull Dump 14k
Description:
Coupler – 2 5/16” adjustable coupler
Jack – 10k sidewind dropleg jack
Safety Chains – 3/8” x 35” with 3/8” retainer
Tongue – 8” 13# integrated WF beam tongue
Trailer Frame – 8” 13# WF beam
Subfloor frame – 4” channel
Tiedowns – Stakepockets on exterior & 4 D rings inside bed
Floor – 7 gauge smooth plate
Crossmembers – 3” channel on 16” centers
Sides – 10 gauge smooth plate w/10 gauge broke uprights
Axle – (2) 7,000 brakes
Suspension – 6 leaf slipper spring
Tires – 235/80/R16 10 ply black mod (Upgrade to 16PLY-$350)
Wheels – 16” 8 on 6.5
Fenders – Floor plate 14 gauge double broke with smooth back
Ramps – 6’ long 3” channel runners
Spare – Spare mount (Spare available for $150)
Doors – 2 way spreader & barn style doors with slam latches
Tarp – Full length tarp kit included
Battery – 12 volt marine battery – Includes Solar panel and 12 vtrickle charger. Also charges off truck when plugged in
Hydraulics – Single acting pump (power up & gravity down)
Hoist – Telescoping 12 ton 120” stroke cylinder
Tulsa, OK
2026 Coffee Creek 83 x 14 x 2 FT 14K Dump Trailer w Tarp & Ramps
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CCDT14X2 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | black |
| Length x Width: | 14' 168" x 83' 996" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4200 lbs |
| Payload: | 9800 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 83' 996" |
| Total Height: | 2' 24" |
| Interior Height: | 2' 24" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | None |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9DT1421T1572647 |
| Stock Number: | CCDT14X2 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | 83 X 14 X 2FT Telescopic Dump |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |