Unit details
Coffee Creek Model: (FM) Gooseneck Drive Over Fender
Description:
Coupler – 2 5/16” round adjustable ram 25,000k
Jack – 2) 10k sidewind dropleg jack
Safety Chains – 3/8” x 35” with 3/8” retainer
Neck – 12” 14# I beam
Frame – 6” channel (8” channel on 26’ +)
Outer Frame – 5” channel w/18’ floor plate cap
Tiedowns – Stakepockets every 24” and 2”x3/8” rub rail
Storage – Toolbox between the risers
Crossmembers – 3” channel on 16” centers
Axle – (2) 7,000 brakes
Suspension – 6 leaf slipper spring
Tires – 235/80/R16 10 ply black mod
Wheels – 16” 8 on 6.5
Fenders – Broke 3/16” floor plate
Flooring – 2×8 treated #2 pine
Ramps – 3’ dove & mini megas
Spare – Spare mount
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Coffee Creek Lowboy GN 102 x 24Ft w/ Mega Ramps
14K, Equipment Trailers, Gooseneck Trailers
$8,995Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CC1022414K |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailers, Equipment Trailers, 14K |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9FM2425T1572758 |
| Stock Number: | CC1022414K |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | CC1022414K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |