Unit details
Coffee Creek Model: (AT) Tandem Axle Light Utility gvwr of 7,000 lbs
Description:
Coupler – 2 5/16” low profile 7k
Jack – Pipe mount 7k swivel setback
Safety Chains – ¼” x 35” with ¼” retainer
Tongue – 5” Channel wrap tongue
Frame – 3”x4”x1/4” pipe top
Toprail – 3”x2”x3/16” angle
Uprights – 2”x2”x1/8” angle
Crossmembers – 3”x2”x3/16” angle on 24” centers
Axle – (2) EZ lube brake axles
Suspension – 4 leaf eye to eye spring
Tires – 205/75/R15 6 ply black mod
Wheels – 15” 5 on 5
Fenders – Smooth teardrop 9”x72” with smooth back
Flooring – 2×8 treated #2 pine
Ramp – HD Tractor gate
Spare – Spare mount
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Coffee Creek 83 x18FT Tandem Utility w/ HD tractor gate – #2858
Utility Trailers, tandem axle
$4,000Sale Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | 2858 |
| Trailer Type: | Utility Trailers, tandem axle |
| Color: | black |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1700 lbs |
| Payload: | 5300 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | None |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 4C9AT1827T1572858 |
| Stock Number: | 2858 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | AT8318 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |






