Unit details
2-5000lb Axles rear axle with brakes
Channel frame and 5″ channel wrap around tongue
8- D rings
Breakaway System
2 5/16 Bulldog Hitch
Treated Wood Floor
Winch Mount
Toolbox
Diamond Plate Fenders
New 8 ply Tires (Upgrade to 10ply add $280)
spare tire mount (spare tire an additional $130)
LED lights
20ft Flat Plus 2ft Dovetail
4FT RAMPS SLIDE OUT THE BACK
COMES WITH 1 YEAR WARRANTY COMES WITH MSO AND BILL OF SALE
CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST ST TULSA, OK 74107
918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R Trailers 82 X 22FT 10K w/ slide out ramps
Car Haulers
$4,500Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR822210 |
| Trailer Type: | Car Haulers |
| Color: | black |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 1000 lbs |
| Payload: | 8800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 1000 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Empty Weight: | 2200 lbs |
| Payload: | 8800 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1EH27TN014271 |
| Stock Number: | BR822210 |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 82 X 22FT 10K w/ slide in ramps |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |