Unit details
๐จ 76ร14 Utility Trailer โ w/ gate๐จ
Reliable, versatile, and ready to work.
This 76x14ft utility trailer is perfect for hauling equipment, ATVs, mowers, and more
โ 3,500 lb axle
โ 2โ bulldog hitch
โ 4โ channel frame & wrapped tongue
โ 32โณ gate
โ Treated lumber floor
โ Diamond plate fenders
โ LED lights
โ 3K jack
โ 8-ply radial tires
ย
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R Trailers 77 x 14Ft utility with gate
Utility Trailers
$2,350Sale Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR7712 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.33' 76" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1200 lbs |
| Payload: | 2300 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.33' 76" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1UC17TN013985 |
| Stock Number: | BR7712 |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 77 x 14Ft utility with gate |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |