Unit details
2- 7K Brake Drop Axles
Break Away System
2 5/16 Adjustable Demco Hitch
12k Jack
6in Frame
6in Wrapped Tongue
3in Channel Crossmembers on 16in
Treated Wood Floor
24FT FULL TILT
Diamond Plate Fenders
Winch Mount
Battery Box
New 235/80R16 10 ply Radials (Upgrade to 14ply $350)
6IN 20K RAM SCISSOR LIFT
LED Lights
Spare Mount ($150 for spare tire)
Stake Pockets/D-Rings
1 YEAR WARRANTY
CORY TRAILER SALES LLC
5109 W 21ST ST TULSA 74107
918619SIX5SIX7
Tulsa, OK
2026 B/R 83 X 24FT 14K POWER HYDRAULIC TILT TRAILER
Power, Tilt Trailers
MSRP: $10,500$7,600PriceSave $2,900!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR2414KPW |
| Trailer Type: | Tilt Trailers, Power |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3000 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Tilt |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1GK2XTN013166 |
| Stock Number: | BR2414KPW |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | HYDRAULIC TILT TRAILER |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |