Unit details
2-3500lb Axles w Brakes
Breakaway System
2 Bulldog Hitch
Treated Wood Floor
Winch Mount
Toolbox
Diamond Plate Fenders
New 8 ply Tires (Upgrade to 10ply add $280)
LED lights
16ft Flat Plus 2ft Dovetail
4FT RAMPS SLIDE OUT THE BACK
Cory Trailer Sales 5109 S. 21st Street Tulsa, Oklahoma 74107
918.619.6567 Cory Trailer Sales
Tulsa, OK
2026 B/R 83 X 18FT 7K SLIDE OUT RAMPS & BRAKES
Car Haulers
MSRP: $4,000$3,400PriceSave $600!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR187K |
| Trailer Type: | Car Haulers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1800 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1EE29TN012977 |
| Stock Number: | BR187K |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 83 X 18FT 7K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |