Unit details
General & Capacity
- Model: GC0226072
- Dimensions: 102″ Wide x 26′ Long
- GVWR: 14000 lbs
- Floor: Treated Wood Floor
- Color: Black (w/ Primer)
Axles Tires & Suspension
- Axles: 2 – 7000 lb Dexter Spring Axles
- Brakes: 2 Electric FSA (Forward Self-Adjusting) Brakes
- Tires: ST235/80 R16 LRE 10-Ply
- Wheels: Black Wheels
Frame & Construction
- Main Frame: 8″ Frame
- Neck: 12″ x 14lb I-Beam Neck (Standard)
- Cross-Members: 16″ Center-to-Center Spacing
- Fenders: 9″ Weld-On Drive-Over Fenders
Loading & Cargo Control
- Ramps: rear pull out ramps
- Tie-Downs: 4 – 4″ Weld-On D-Rings
- Cargo Control: 2″ Rub Rail
- Winch: 8″ Channel Winch Plate Integrated
Electrical & Equipment
- Storage: Full Width Front Tool Box (Between Risers)
- Lighting: LED Lighting Package
- Wiring: Cold Weather Wiring Harness and Stud Junction Box
Towing & Security
- Coupler: 2-5/16″ Adjustable Round 12″ x 14lb Coupler
- Jacks: 2 – 10K Spring-Loaded Drop-Leg Jacks
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2022 Loadtrail 102 x 26FT 14K w/ slide out ramps
14K, Equipment Trailers, Gooseneck Trailers, Used Inventory
$9,200Sale Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| VIN: | 4ZEGC2622N1275196 |
| Trailer Type: | 14K, Gooseneck Trailers, Equipment Trailers, Used Inventory |
| Color: | black |
| Length x Width: | 26' 312" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| Payload: | 11220 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5580 lbs |
| Payload: | 11220 lbs |
| Length: | 26' 312" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4ZEGC2622N1275196 |
| Year: | 2022 |
| Make: | Loadtrail |
| Model: | LT1022614K |
| Warranty: | No Warranty |