Unit details
2-3500lb Axles w Brakes
Breakaway System
2 Bulldog Hitch
Treated Wood Floor
Winch Mount
Toolbox
Diamond Plate Fenders
New 8 ply Tires (Upgrade to 10ply add $280)
LED lights
18ft Flat Plus 2ft Dovetail
4FT RAMPS SLIDE OUT THE BACK
COMES WITH 1 YEAR WARRANTY COMES WITH MSO AND BILL OF SALE
CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST ST TULSA, OK 74107
918619SIX5SIX7
Tulsa, OK
2026 83 X 20FT 7K CARHAULER W RAMPS
Car Haulers
MSRP: $4,200$3,500PriceSave $700!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BR207K |
| Trailer Type: | Car Haulers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1EF20TN014468 |
| Stock Number: | BR207K |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 83 X 20FT 7K CARHAULER W RAMPS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Price:$5,200
Financing from $102 / mo.
Instant • No credit impact