Unit details
Coffee Creek Model: (CM) Heavy Duty Carhauler GVWR of 14,000 lbs
Description:
Coupler – 2 5/16” adjustable ram 15,000 k
Jack – 10k sidewind dropleg jack
Safety Chains – 3/8” x 35” with 3/8” retainer
Tongue – 6” Channel wrap tongue
Frame – 6” channel
Bumprail – 2” square tubing & 2”x2”x3/16” angle uprights
Crossmembers – 3” channel on 16” centers
Axle – (2) 7,000 brakes
Suspension – 6 leaf slipper spring
Tires – 235/80/R16 10 ply black mod UPGRADE to 16PLY for an additional $350
Wheels – 16” 8 on 6.5
Fenders – Floor plate 14 gauge double broke with smooth back
Flooring – 2×8 treated #2 pine
Ramps – Mini Mega Ramps
Dovetail – 11 gauge floor plate
Rub Rail – 2”x3/8 rub rail
Spare – Spare mount (sold separately $150)
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Coffee Creek CM 102 X 20FT 14K w/ mini Mega Ramps
14K, Equipment Trailers
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CC1022014K |
| Trailer Type: | 14K, Equipment Trailers |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 20' 240" x 102' 1224" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3400 lbs |
| Payload: | 10600 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 102' 1224" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9CM2022T1572760 |
| Stock Number: | CC1022014K |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | CM1022014K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |