Unit details
๐ Specs & Features:
โ๏ธ 25โ + 5โ dovetail (30โ total)
โ๏ธ (2) 10,000 lb axles (20K GVWR)
โ๏ธ 235/80R16 10-ply tires
โ๏ธ Heavy-duty toolbox included
โ๏ธ (3) 5-foot loading ramps
โ๏ธ Deckover design โ great for wide loads
โ๏ธ Clean title in hand
โ๏ธ Practically new condition
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2023 Starlight 20K 25 +5FT Deckover
Used Inventory
$14,000Sale Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Trailer Type: | Used Inventory |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 30' 360" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| Year: | 2023 |
| Make: | Starlight |
| Model: | 20K 25 + 5FT Deckover |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |