Unit details
| BED WIDTH | 102″ |
| FRAME | 8″ Channel on 22′-24′ |
| CROSSMEMBERS | 3″ Channel on 16″ Centers |
| TONGUE | 8″ Channel on 22′-24′ |
| JACK | (1) 12K Drop Leg Jack |
| AXLES | 7,000lb EZ Lube w/2 Brakes |
| FLOORS | #2 Treated Pine |
| WHEELS | Black Option Included |
| TIRES | 230/80/R16 10PLY |
| RAMPS | Mega Ramps |
| TIE-DOWNS | Pipe Spools/Stake Pockets on 1′ Centers |
| RUB-RAIL | 3/8″ Reinforced Rub-Rail |
| FENDERS | 14GA Reinforced Tread Plate |
| LIGHTS | Rubber Mount LED |
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Texline 102 x 24FT 14K w/ Mega Ramps
Equipment Trailers
$9,714Sale Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| VIN: | 7HACU2421T1000430 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | grey black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7HACU2421T1000430 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Texline |
| Model: | 102 X 24FT 14K w/ mega ramps |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |