Unit details
Coffee Creek Model: (CH) BP I-Beam Hauler GVWR of 14,000 lbs
Description:
Coupler – 2 5/16” adjustable ram 12,500 k
Jack – 10k sidewind dropleg jack
Safety Chains – 3/8” x 35” with 3/8” retainer
Tongue – 8” 13# I-beam integrated wrap tongue
Frame – 8” 13# I-beam
Storage – Extra large toolbox integrated in tongue
Crossmembers – 3” channel on 16” centers
Axle – (2) 7,000 brakes
Suspension – 6 leaf slipper spring
Tires – 235/80/R16 10 ply black mod
Wheels – 16” 8 on 6.5
Fenders – Floor plate 14 gauge double broke with smooth back
Flooring – 2×8 treated #2 pine
Dovetail – 3’ long 2x2x3/16” angle
Ramps – 3’ mini megas
Spare – Spare mount
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Coffee Creek 102 X 24FT 14K EQUIPMENT TRAILER W MEGA RAMPS
14K, Equipment Trailers
$7,400Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CCCH10224 |
| Trailer Type: | 14K, Equipment Trailers |
| Color: | black |
| Length x Width: | 24' 288" x 102' 1224" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4400 lbs |
| Payload: | 9600 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 102' 1224" |
| Interior Width: | 0' |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9CH2426T1572615 |
| Stock Number: | CCCH10224 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | 102 X 24FT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |