Unit details
Heavy Duty Gooseneck Equipment Trailer – 102” Wide
✔ 102” Deck with 10” Channel Drive-Over Fenders
✔ Dual Jacks
✔️ I-Beam Frame
✔ 3” Channel Crossmembers on 16” Centers
Running Gear
• 2 – 7,000 lb EZ Lube Brake Axles
• 235/80R16 10-Ply Tires
• Black Wheels
Deck & Load Features
• #2 Treated Pine Floor
• Mini Mega Ramps
• Stake Pockets & Pipe Spools on 1’ Centers
• 3/8” Reinforced Rub Rail
Extras
• Rubber Mounted LED Lights
• Toolbox
Spare Tire 🛞 $150
📍Cory Trailer Sales
5109 W 21st St
Tulsa, OK 74107
☎️ (918)619-6567
📄 MSO & Bill of Sale Included
Message for price, availability, and financing options.
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Texline 102 X 24FT 14K GN LOWBOY DRIVEOVER FENDERS & MEGA RAMPS
Gooseneck Trailers
MSRP: $10,800$9,714Sale PriceSave $1,086!Other Pricing Options:Price$9,715
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | TXGN2414K |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailers |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8955 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5045 lbs |
| Payload: | 8955 lbs |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7HADU2427T1000176 |
| Stock Number: | TXGN2414K |
| Year: | 2026 |
| Make: | Texline |
| Model: | Bobcat Gooseneck |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
| Warranty Disclaimer: | This limited warranty does not cover: Consequential damages, including but not limited to transportation, loss of time, commercial loss, loss of income, inconvenience, or any other type of damages (general or specific, foreseen or unforeseen). Paint and flooring defects beyond 60 days from purchase. Normal wear and tear, including damage caused by roadway chemicals, rocks, sand, gravel, or other road debris. Components warranted by their original manufacturers, such as tires, axles, brakes, couplers, jacks, suspension systems, lights, wiring harnesses, etc. Damage caused by overloading or exceeding the Gross Vehicle Weight Rating (GVWR) listed on the trailer’s identification plate (e.g., placing a skid steer on a utility trailer). |