Unit details
Heavy Duty Gooseneck Equipment Trailer – 102” Wide
✔ 102” Deck with 10” Channel Drive-Over Fenders
✔ Dual Jacks
✔️ I-Beam Frame
✔ 3” Channel Crossmembers on 16” Centers
Running Gear
• 2 – 7,000 lb EZ Lube Brake Axles
• 235/80R16 10-Ply Tires
• Black Wheels
Deck & Load Features
• #2 Treated Pine Floor
• Mini Mega Ramps
• Stake Pockets & Pipe Spools on 1’ Centers
• 3/8” Reinforced Rub Rail
Extras
• Rubber Mounted LED Lights
• Toolbox
Spare Tire 🛞 $150
📍Cory Trailer Sales
5109 W 21st St
Tulsa, OK 74107
☎️ (918)619-6567
📄 MSO & Bill of Sale Included
Message for price, availability, and financing options.
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 Texline 102 X 24FT 14K GN LOWBOY DRIVEOVER FENDERS & MEGA RAMPS
Gooseneck Trailers
MSRP: $10,800$9,700Current PriceSave $1,100!Other Pricing Options:Price$9,714Sale Price$9,714
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | TXGN2414K |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 9' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8955 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5045 lbs |
| Payload: | 8955 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 9' 102" |
Additional Information
| VIN: | 7HADU2425T1000175 |
| Stock Number: | TXGN2414K |
| Year: | 2026 |
| Make: | Texline |
| Model: | 102 X 24FT 14K GN LOWBOY DRIVEOVER FENDERS & MEGA RAMPS |











