Unit details
2- 7K Dexter Brake Axles
8in I-Beam FRAME
3IN CHANNEL CM ON 12in 2 5/16
ADJUSTABLE Hitch
10 PLY RADIALS (UPGRADE TO 14 PLY $350)
Break Away System
24K TELESCOPTIC LIFT
Battery Box w Solar Charger Deep Cycle Battery
2 Way Rear Gate (Spreader/Butterfly)
LED lights 7GA Floor
12k DL Jack
TARP KIT W COVER
1 YEAR WARRANTY
CORY TRAILER SALES LLC
5109 W 21ST ST TULSA 74107
918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 83 x 16ft x 4ft 14K DUMP TRAILER W TARP & RAMPS
Dump Trailers
MSRP: $13,400$11,000PriceSave $2,400!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CC164DT |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4800 lbs |
| Payload: | 9200 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 83" |
| Interior Height: | 4' 48" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | CC164DT |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek |
| Model: | 83 x 16ft x 4ft |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |








