Unit details
2- 7000lb Dexter Brake Axles 8in I-Beam FRAME 3IN CHANNEL CM ON 12in 2 5/16 ADJUSTABLE Hitch Break Away System 6IN 20K Hydraulic Ram Battery Box w Charger (Solar/Electric) Deep Cycle Battery 2 Way Rear Gate (Spreader/Butterfly) LED lights 7GA Floor 12k DL Jack Tarp Kit w Cover 6ft Slide Out Ramps COMES WITH 1 YEAR MANUFACTURE WARRANTY CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST STREET TULSA 74107 918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 83 X 16FT X 3FT 14K Dump Trailer W TARP & RAMPS
Dump Trailers
MSRP: $12,100$10,700PriceSave $1,400!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | CCDT16 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4000 lbs |
| Payload: | 10000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 83" |
| Interior Height: | 3' 36" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | None |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4C9DT1625T1572499 |
| Stock Number: | CCDT16 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 83 X 16FT X 3FT Dump Trailer |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |