Unit details
B/R| 20FT 14K w/ Mega Ramps|
2- 7K BRAKE AXLES
BREAKAWAY SYSTEM
6IN FRAME AND WRAPPED TONGUE
3IN CHANNEL CM’S ON 16IN CENTERS
2 5/16 DEMCO ADJUSTABLE HITCH
12K DL JACK
WINCH PLATE
MOUNTED TOOL BOX
TREATED FLOOR
LED LIGHTS
MINI MEGA RAMPS
DIAMOND PLATE FENDERS
1 YEAR WARRANTY
CORY TRAILER SALES LLC
5109 W 21ST ST
TULSA 74107
918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R 83X20FT 14K EQUIPMENT TRAILER MINI MEGA RAMPS
14K, Car Haulers, Equipment Trailers
MSRP: $6,400$5,500PriceSave $900!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | 14470 |
| Trailer Type: | 14K, Car Haulers, Equipment Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1EF29TN014470 |
| Stock Number: | 14470 |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 14K EQUIPMENT TRAILER MINI MEGA RAMPS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |












