Unit details
2- 7000lb Brake Axles I-BEAM FRAME 3IN CHANNEL CM ON 12in Demco 2 5/16 ADJUSTABLE Hitch Break Away System 6IN 20K Hydraulic Ram Battery Box w Charger Deep Cycle Battery 2 Way Rear Gate (Spreader/Butterfly) LED lights 10GA Floor Spare Tire Mount 235/80R16 10 Ply Radials Upgrade 14 Ply for $350 COMES WITH 1 YEAR MANUFACTURE WARRANTY CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST STREET TULSA 74107 918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R 83 X 14FT x 2FT 14K Dump Trailer
Dump Trailers
MSRP: $9,800$7,700Sale PriceSave $2,100!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 82" |
Additional Information
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 14K Dump Trailer |
