Unit details
2- 3500lb Brake Axles
4IN Channel FRAME
3IN CHANNEL CM
Break Away System
6IN 20K Hydraulic Ram
Battery Box w Charger Deep Cycle Battery
2 Way Rear Gate (Spreader/Butterfly)
LED lights
10GA Floor
Spare Tire Mount 205/75R15 8 Ply Radials Upgrade 10 Ply for $300
COMES WITH 1 YEAR MANUFACTURE WARRANTY CORY TRAILER SALES LLC 5109 W 21ST STREET TULSA 74107
918619SIX5SIX7
Cory Trailer Sales LLC Tulsa, OK
2026 B/R 5FT X 10FT X 2FT 7K Dump Trailer
Dump Trailers
MSRP: $6,100$5,500PriceSave $600!
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | BRD510 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 10' 120" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5' 60" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
Additional Information
| VIN: | 7VLA1AA29TN013061 |
| Stock Number: | BRD510 |
| Year: | 2026 |
| Make: | B/R Trailers |
| Model: | 7K Dump Trailer |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |





